Ana1
Bebeklik

Bebeklere Alerji Testi Yapılır Mı?

Bebeklere Alerji Testi Yapılır Mı?

Bebelerde Alerji Testi

Küçük yaşlara görünen bazı belirtiler nedeni ile bebeklerde alerji gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Son dönemlerin en büyük sorunlarından biri haline gelen alerji, bebeklerde de görülmektedir. Halk arasında çok sık görülen önemli rahatsızlıklardan biri olan alerji için çeşitli testler uygulanmaktadır. Özellikle bebeklere alerji testi için yanlış anlaşılmalar oluşmaktadır. Birçok kişi çocuklarda alerji testi yaptırılamayacağını sanır. Ancak çocuklara belirli yaşlarda bazı alerji testlerinin yaptırılması gerekmektedir. Bu testler ve hangi yaşlar olduğu aşağıda anlatılmıştır.

Kandan Bakılan Alerji Testleri

İlk 3 yaş çocuklarda yapılan alerji testleri sağlıklı bir sonuç veremeyeceği için genelde kan testleri tercih edilir. Yumurta, inek sütü, balık, buğday ve fıstık en çok görülen alerjilerdir. İlk 3 yaş çocuklarda solunum yolu alerjisinden de şüphelenildiği zamanlarda da kandan yapılan alerji testleri tercih edilir.

Alerji Prik Deri Testi

3 yaşından sonraki çocuklarda solunum yolu alerjisi ile ilgili şüphelenildiğinde alerjik nezle veya astım hastalarında alerji prik deri testi uygulanır. En güvenilir sonuçlar bu testler ile elde edilmektedir. Alerjik deri testinde, alerjik damla cilde damlatılır.

Çok hassas bir testtir ve göz ile değerlendirilebilir. Bu yüzden, bu testi yapan kişinin deneyimli biri olması gerekmektedir. Cilde standart miktarda delme işlemi yapılması gerekir. Çünkü cilt fazla delinip kanatıldığı zaman sonuç değişmektedir. Bu nedenle de özel aplikatörler ile test yapılmalıdır. Bu alet ile ne kadar bastırılır ise bastırılsın 1 – 2 cm den fazla delik açılmaz. Çocuklara alerji testi yapılmadan ortalama 10 gün öncesinden alerji ilaçlarının bırakılması gerekir.

Egzama İçin Alerji Testi

Besin alerji testleri 2 aydan sonra başlayabilmektedir. Bunun nedeni de, alerjenlerin anne sütü ile bebeğe geçmesidir. Bu a 1 – 2 ay sonra bebeğin cildinde egzama oluşmasına neden olmaktadır. Çocukların neye alerjisi olduğunu anlamak için de çocuk uzmanları tarafından ciltte alerji testleri uygulanır. Egzamanın temel nedenlerinden biri olan gıda alerjisinin belirlenmesi için bu test yapılır. Çocuklarının gelişiminin düzgün ilerlemesi ve egzama sorununun temel nedeninin anlaşılabilmesi için alerji testlerinin mutlaka bir uzman tarafından yaptırılması gerekir.

Çocuklarda alerji nedir
Çocuklarda alerji nedir

Çocuklarda Alerji Nedir ? Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu