Ana1
BebeklikÇocukluk

Bebeklerde Şaşılık Tedavi Edilir Mi?

Bebeklerde Şaşılık Tedavi Edilir Mi?

Bebeklerde Şaşılık

Bebeklerin doğumundan sonraki ilk 3 – 5 ay arasında göz kasları çok gelişmediği için bebeklerde şaşılık görülebilmektedir. Bazı göz kaymaları geçici olabilmektedir. Ancak birkaç haftadan daha uzun süren kaymalar ile 6 aydan sonra yeni başlayan kaymalar, mutlaka doktora gösterilmelidir.

Göz kayması da denilen şaşılık birçok bebekte görülebilmektedir. Genelde doğuştan olan şaşılık, bazen sonradan da meydana gelebilmektedir. Bebekler doğumdan 3 ya da 4 ay sonra normal görmeye başlar ve renkleri tam anlamı ile hissetmeye başlar. Bu yüzden ilk aylarda şaşılık olup olmadığı anlaşılmaz. Gözlerinde kayma fark edildiği an mutlaka doktora gidilmelidir.

Doğuştan meydana gelen şaşılık ilk 6 ay içinde görülür. Bu durumun temel nedeni, gölerin hareketini sağlayan kaslar ve bu kasların sinir sistemi ile uyumsuzluğudur. Doğuştan gelen şaşılık için tek çare ameliyat olmaktadır.

bebek şaşı
bebek şaşı

Şaşılık Tedavisi

Anne ve babalar şaşılık tedavi edilir mi sorusunu çok merak ederler. Doğuştan meydana gelen şaşılık genelde ameliyat ile tedavi edilir. Gözler normal seviyesine gelene kadar ameliyata devam edilir. Şaşılık tedavisi için geç kalınır ise, tedaviden olumlu sonuç almak da zorlaşır.

Göz bozukluğu nedeni ile görülen şaşılık, gözlük kullanma sonucunda düzelmektedir. Göz tembelliği nedeni ile meydana gelen şaşılık ise, gören göz kapatılarak az gören gözün çalışması ile düzeltilir. Bazı bebeklerde de burun köklerinden gözlerde içe kayma varmış gibi görülür. Buna da yalancı göz kayması denilmektedir. Bebeğin yaşı ilerledikçe burun kökü daha çok daralır ve şaşılık görüntüsü ortadan kalkar.

Doğuştan şaşılık görülen bebeklerin göz kaslarında kısa, ince ve kalın çizgiler görülür. Bebeklerin gözlerinde ara sıra kaymalar olduğunda da mutlaka önemsenmelidir. Geçici bir durum olduğu düşünülerek tedavi edilmeyen çocuklar, kalıcı şaşılık sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu da hayatlarını daha da zorlaştırır.

Bebeklerde gözlük numarasını belirlemek çok zordur. Farklı doktorlar farklı numara gözlükler verebilmektedir. Derece ölçen alete de çok fazla güvenilmemelidir. Bu nedenle genelde küçük çocuklarda tek göz kapama yöntemi ile şaşılık tedavisi uygulanır. Sağlam olan göz bir elle kapatılır ve diğer gözün fonksiyonları artırılır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu