Ana1
Bebeklik

Bebeklerde Kafa Derisi Kabuklanması Nedir?

Bebeklerde Kafa Derisi Kabuklanması Nedir?

KAFA DERİSİNİN KABUKLANMASI

Kafa derisinin kabuklanması anlamına gelen konak nedir ve nasıl anlaşılır soruları anneler tarafından en çok araştırılan konulardan biridir. Bebeklerin genelince çok sık görülen konak sorunu, kuru beyaz ya da  sarı pullu şekilde kafa derisi üzerinde yer alır.

Kafa derisi üzerinde çok küçük bir alanı etkileyen kafa derisi kabuklanması, çok nadir de olsa büyük alanları da etkileyebilmektedir. Bebeklerde kafa derisinin kabuklanması genelde doğumdan sonra 1 – 3 ay içerisinde görülür. Genelde saçlı deride ve bebeğin kafasında olan konak, bazen bebeğin ellerinde ya da yüzünde de görülebilmektedir.

Bebeklerde görülen kafa derisi kabuklanmasının nedeni kesin olarak bilinememektedir. Fakat uzmanlar, anneden doğumla bebeğe geçmiş olan bazı hormonların bu soruna yol açabileceğini söylemektedir. Bebeğe geçmiş olan bu hormonlar, saç foleküllerinde yağ üretimi denilen sebum oluşumunu hızlandırmaktadır. Buna göre, bebeklerde konak nedeni kötü hijyene değil anneden geçen hormona bağlanmaktadır. Bebeklerde görülen konak belirtileri şunladır:

-Saçların kalın yağ ve pullu bir hale gelmesi
-Saç dökülmesi
-Saç derisinde beyaz ya da sarı pullanmalar
-Saç derisinde kızarıklık
-Tedavi edilmediği zaman saç derisinde yaralar

KONAK TEDAVİSİ

Konak sorunu, genelde tıbbi olarak bir müdahale yapılmasına gerek kalmadan 1 – 2 hafta ya da en fazla 3 aya kadar geçmektedir. Çok nadir olarak bazı bebeklerde 1 yıl kadar görülür. Konağı evde tedavi etmenin yöntemleri vardır.

Bebek yağı: Bebeklerin saç derisine yavaş bir şekilde sürülür. Bebeklerin kafası bir bez ile ya da yumuşak bir havlu ile sarılarak sıcak tutulması sağlanır. 1 saat kadar bekletildikten sonra yıkanır. Bebek yağının şampuanla yıkama sonrasında kesinlikle sürülmemesi gerekir.

Vazelin: Bebeğin saç derisine vazelin sürülür ve bir gece bekletilir. Saç derisini yumuşatan vazelin, pulların dökülmesini sağlar. Sabah saç derisi hafif bir şekilde sürtülerek saç derisi yıkanır.

Yumuşak fırça: Yumuşak bir fırça ile konaklı saç derisi fırçalanır. Pullanmış deriler bu sayede dökülür ve saç derisinde kan sirkülasyonu artar. Bu işlemin saçı şampuanla yıkamadan önce yapmak gerekir. Çünkü ölü deri hücreleri saç derisine yapışabilir. Bunu da önlemenin yolu budur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu