Ana1
BebeklikÇocukluk

Bebeklerde Gözdeki Çapak Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde Gözdeki Çapak Nasıl Temizlenir?

Bebeklik döneminde yüz ve göz bölgesinde en sık karşılaşılan durumlardan biri göz çapaklanma olmaktadır. Bebekleri oldukça rahatsız eden bu husus, giderilmesi kolay ve mümkün olan problemdir. Ev ortamında yeni doğan bebeğinizin sık sık göz bölgesinde çapak görüyor ve gidermek istiyorsanız, bilinen ve etkisi en yüksek yöntemleri denemekte fayda olduğunu da vurgulamak gerekir. Böylece birkaç farklı uygulama ile yaşanılan sorundan kurtulabilirsiniz. Bilinçli bir anne baba olmak bebek göz sağlığı ve diğer faktörleri gidermenin sanıldığı kadar zor olmadığının da ispatı niteliğindedir. Çapak nasıl temizlenir sorularınıza yanıt bulmak hiç de zor değildir. Peki, evde yapabileceğiniz metotlar neler olmaktadır?

Hafifçe Göz Bölgesine Masaj Yapın

Çapaklanma belirtileri arasında çocuğunun gözyaşlarının akmaması, dolayısı ile kirpik bölgelerinin nemsiz kalmadı gelmektedir. Bu sürekli karşılaşılan bir etkendir. Size düşen görev ise göz kapağı altı ve göz çevresinde parmak uçlarınızla masaj yapmanızdır. Dairesel şekiller ile yaş kanallarını açmak, gözün nem oranına ulaşmasına ve çapağı önlemeye yeterli olacaktır. Bunu sabah uyanış saatlerinde ya da gece uyku zamanından önce 5-10 dakika ortalama ile yapmanız tesirini gösterecektir. Dikkat etmeniz gereken önemli bir hususun belirli bir süre düzenli olarak bu masajı yapmanızdır.

Islak Pamuklu Bez ile Silin

Çapaklardan arınmanın ve bebeğinizi rahat ettirmenin diğer bir seçeneği ise ıslak pamukla göz bölgesinin temizlenmesidir. Tıpkı masajda olduğu gibi yine son derece nahif ve hassas bir biçimde işlem yapılmalıdır. Bastırmadan, soğuk ya da sıcak suyla değil, ılık bir su ile ıslatılmış pamuğun sizi memnun kılacak sonuçlar getirdiğini de görebilirsiniz.

Doktorların Tavsiyesine Uyun

Bu problemin uzun süre devam etmesi bir doktora gidip muayene yaptırmakla sonuçlanabilir. Bebeklerde çapak oluşumu önleyen ve var olan çapağın gitmesinde tesiri yüksek ilaç, krem ve diğer ürünlerle başarılı bir iş çıkartılmış olabilir. Bu nedenle uzman bir çocuk doktoru tarafından neden kaynaklandığına dair teşhis yapılması ve doğru ilaç kullanımı da oldukça değerlidir. Eğer bilinçli ve bilgili iseniz çapak meselesini dert etmeden kurtulabilir ve gündelik hayat standardı için bebeğinizi korumayı başarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu