Ana1
Bebeklik

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçirilir?

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçirilir?

 

Bebeklerde gaz sancısı en çok görülen sağlık sorunlarından biridir. Bebeklerde görülen gaz sorunu yetişkinlerde olduğu gibi ortaya çıkmaktadır. Ancak bebekler şikâyetini anlatamadığı için tükettiği süt nedeni ile gazı da artmaktadır.

Bu sorun için anne ve çocuk iletişimi çok önemlidir. Çünkü bebeğin sorunu olduğunu anlayacak olan ilk kişi annelerdir. Annelerin bu aşamada beslenmelerine de dikkat etmesi gerekir. Çünkü anne gaz yapan bir yiyecek tükettiğinde, bu besin süt ile bebeğe geçerek bebekte gaz oluşumuna neden olmaktadır.

Bebeklerin mide ve bağırsak sistemleri tam olarak gelişmediği için ve emerken hava yuttukları için çok kolay gaz sorunu yaşanmaktadır. Çoğu zaman sabahlara kadar ağrıdan uyuyamayan bebekler sürekli ağlarlar. Bebeklerin gaz sorununu çözebilmek için uygulanması önerilen bitkisel çözümler aşağıda anlatılmıştır. Sağlık açısından bitkisel olması önemlidir. Bu sayede hem bebeğin gaz sorunu giderilmiş olur hem de bebeğe kimyasal bir zarar verilmemiş olur.

Kimyon İle Gaz Sorununa Çözüm

            Anne ve çocuk iletişimi olumsuz yönde etkileyen gaz sorunu, basit bitkisel yöntemler ile giderilebilir. Bunun için bir cezveye yarım çay kaşığında kimyon ile küp şekerin ¼’ü eklenir ve kaynatılmaya başlanır. Kaynadıktan sonra süzgeç yardımı ile süzülerek günde 1 ya da 2 çay kaşığı verilmelidir. Arkasından da hemen emzirmek önemlidir.

Bitki Yağları

20 cc Adaçayı yağı, 20 cc rezene yağı, 20 cc papatya yağı ve 50 cc fındık yağı karıştırılarak bebeğin karnına ve ayaklarına masaj yapılır. Bu işlemden 15 dakika sonra bebek banyo yaptırılır. Bu sayede bebeğin rahatlaması sağlanacaktır.

Bebeklerde gaz sancısına iyi gelen diğer etkenler şunlardır:

Bebekler omza yatırılarak hafifçe sallanır ve sırtı sıvazlanır
Bebeklere yumuşak bir karın masajı yapılır
Bebeklerin karın bölgelerinin sıcak kalması sağlanır
Annenin gaz yapan gıdalardan uzak durması sağlanır
Bebekte burun tıkanıklığı varsa tedavi edilir
Bebeğin yutkunurken hava yutması engellenir
Bebeklerin özellikle ayakları sıcak tutulur
Emzirme sonrasında bebek yatırılmaz ve bebeğin sırtına masaj yapılır
Özellikle ilk 6 ay gaz çıkarma egzersizleri yapılır
Bünyeleri yetişkinler gibi güçlü olmayan bebeklere gaz giderici ilaçlar verilmemelidir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu