Ana1
Bebeklik

Bebeklerde Fitil Kullanımı Nasıldır?

Bebeklerde Fitil Kullanımı Nasıldır?

Sıkıntısını sadece ağlayarak anlatan bebekler özellikle hastalık dönemlerinde özel bakım ister. Hastalık dönemlerinde ağız yolu ile ilaç verilememesi halinde fitil kullanılabilir. Bu durumda fitil nedir sorusuna cevap aramak gerekir. Bebeklerde fitil soğuk algınlığı ya da orta kulak enfeksiyonlarında ateş düşürücü ya da enfeksiyon dağıtıcı olarak kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç makattan bebeklere verilir.

Bunun yanı sıra başka bir kullanım sebebi de kabızlıktır. Kabızlık sebebi ile kakasını yapamayan bebeklere verilen fitil kakanın yumuşamasını sağlayacaktır. Böylece bebeklerin kabızlığın da kısa bir süre içerisinde giderilerek bebeklerin rahatlamasına yardımcı oluyor.

Bebeklerde fitil kullanımı
Bebeklerde fitil kullanımı

Fitil Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fitil makattan yani anüsten verildiği için bebeklerde fitil kullanımında hassas davranmak gerekir. Bunun için öncelikle hijyene önem verilmelidir. Bebek cildinin nazik olduğu düşünülürse fitil kullanırken anüsün tahriş edilmemesi gerekir. Aksi halde başka problemlerde görülebilir. Bu gibi durumlarda anüs biraz krem ile ya da yağ ile yumuşatılmalı ki fitil rahat bir biçimde bebeklerin de canı yanmadan yerleştirilsin.

Bu işlemlerden sonra fitil yerleştirilir. Mümkünse bu durumda bebeklerin bir süre olarak sırt üstü yatırılmaları gerekir. Fitilin tekrar çıkmaması için dikkatli olmak gerekir. Bu işlem yapılmadan önce bebeklerin sakin olmaları ve kendilerini rahat hissetmeleri de önemlidir. Bebek sürekli olarak ağlıyor ise annenin öncelikle bebeği kucağına alarak sakinleştirmesinde yarar var. Sonrasında ise fitil uygulanır.

Fitil Kullanımı Zararlı Mı?

            Bebeklerde fitil kullanımı mutlaka doktor kontrolünde sağlanmalıdır. Ayrıca fitil kullanımında süre 5 ile 6 saat aralığındadır. Fitil kullanımının sürekli hale getirilmemesi gerekir. Aksi halde tembellik söz konusu olacak ve bebekler sürekli kabız olacaktır. Bunun yerine bebeklerin lif yönünden zengin olan besinler ile beslenmesinde yarar bulunuyor.

Fitil özellikle prematüre bebeklerde zararlı sonuçlara sebep olabilir. Ayrıca fitil kullanırken nazik davranmamak ve fitilin sert bir biçimde yerleştirilmesi anüste çatlamaya sebep olabilir. Bu durumda bebekler sonraki dönemlerde de bu ağrılar sebebi ile kaka yapmak istemeyebilir. Aslında bu nedenlerden dolayı doktorlarında kabızlık için öncelikli tercihleri arasında fitil yoktur. Bebeklerin kabızlık sebebini anlamaya çalışarak sebebin ortadan kaldırılması gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu