Ana1
Bebeklik

Bebeklerde Emzik Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Emzik Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebeklerde emzik kullanımı ilk aydan itibaren başlanmak ile birlikte günümüzde emzik kullanımının doğru olduğunu düşünenler kadar yanlış olduğu kanaatinde olanlar da azımsanamayacak kadar çoktur. Bebekler ilk aylardan itibaren emzik kullanımına alışmak ile bilikte emzik kullanımından ayrılmaları bir hayli güç olabiliyor. Özellikle 2 yaşından büyük çocuklara bu alışkanlığın artık sürdürülmemesi gerekiyor.

Emzik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde doğal olarak gelişmekte olan bir emme içgüdüsü bulunuyor. Bu dürtü de emzik ile giderilmektedir. Ayrıca bu duygunun tatmin edilmesi de bebeklerdeki güven duygusunu da güçlendiriyor. Tüm bu nedenler düşünüldüğünde emzik kullanımından tamamen bebekleri soyutlamak yerine emzik kullanılırken bazı noktalara dikkat etmek aslında orta yolu bulacaktır.

Öncelikle emzik kullanımını alışkanlık haline getirmemek gerekir. Bu noktada anne babaların en çok dikkat etmesi gereken konu bebekler her ağladığında onların ağzına emzik vererek susturmaktan vazgeçmektir. Aksi halde bebekler bunu çocuklukta da alışkanlığa çevirecektir.

Emzik seçerken tabanlı ve hava geçiren özellikte olması önemlidir. Ayrıca gece kullanımı için emziklerin daha sert özellikte olması gerekir. Kauçuk özellikli emzikler de oldukça kullanışlı bir yapıya sahip olsalar da suyu emme özellikleri sayesinde uzun süreli kullanım için uygun değildir. Bu durumda silikon özellikli emzik tercih edilebilir.

Emzik Kullanımı
Emzik Kullanımı

Emzik Kullanmamanın Sonuçları Nedir?

Bebekler emzik sayesinde doğal emme içgüdüsünü tatmin edeceği için kendilerini de otomatik olarak sakinleştirmiş olacaktır. Bunun yanı sıra emzik kullanılmayan bebekler bu duygularını bir süre sonra parmak emerek tatmin etmeye başlayacağı için haliyle parmak yapısında da bir bozukluk görülecektir. Tüm bunların yanı sıra çocuklar parmak emme bir alışkanlığa sebep olacaktır. Bu alışkanlığı ise kolay kolay terk edemeyeceklerdir. Bu neden ile emzik kullanımını sıfıra indirmek yerine doğru seçimler yapmakta yarar bulunuyor. Çünkü çocukların emzikten kurtulmaları daha kolaydır.

            Bebeklerde emzik kullanımı bebeklerin gelişimi bakımından büyük önem taşıyor. Fakat emzik kullanırken hijyen kurallarına dikkat  edilmelidir. Bunun yanı sıra emziklerin şekere batırılarak kullanılması da oldukça hatalı bir davranıştır. Diş minesi zarar görebilir. Tüm bu bilgiler ışığında bebeklerde emzik kontrollü olarak kullanılması gereken bir aparattır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu