Ana1
Bebeklik

Bebek Cildi İçin Zararlı Olan Ürün Özellikleri Nelerdir?

Bebek Cildi İçin Zararlı Olan Ürün Özellikleri Nelerdir?

Bebek cildinin yetişkin cildine göre belirgin farklılıkları vardır. Henüz hızlı bir gelişim aşamasında olan bebeklerin cildi de, yetişkin hayatına erişene dek değişime uğrar. Bu yönüyle, yetişkinlerde kullanımı zararsız olan kimi ürünler, bebek cildi için tahriş edici olabilir.

Güvenli ve sağlıklı bebekler için ürünler bulmaya çalışırken, kullanımı için özelleştirilmiş ve denetlenmiş ürünleri incelemek, ürünlerin içeriğindeki kimi maddeleri tanımak yardımcı olacaktır. Bunu yaparken katkı maddesi olan tüm ürünlerden kaçınmaya çalışmak, doğru bir davranış olmayabilir. Bebekler için koruyucu olduğu bilenen bileşimlerin kullanıldığı ürünlerle, oldukça sağlıklı cilt bakımı yapılabilir.

Bebek cildi, yetişkinlere göre daha az nemli olmakla beraber, nem kaybına da çok hızlı uğrayabilir. Bu yönüyle annelerin özellikle kaygılı oldukları risklere göz atalım.

pH 5,5 Olmalı

Sağlıklı bir bebek cildinin pH derecesi 5,5 olmalıdır. pH derecesi yüksek olan ürünlerin kullanımı bebekler için zarar verici olabilir. Kimi temizlik ürünleri cildi pH 10 derecesine kadar yükseltebilir. Yetişkinler için tolere edilebilen bu ürünler, bebek cildinin hasarlara ve hastalıklara açık hale getirebilir. Bebekler için temizlik ürünleri seçilirken, pH derecesinin uygun olduğundan ve cildi nemlendirdiğinden emin olunmalıdır.

SLS ve SLES’e Dikkat

Kimi şampuanlarda köpürmeyi arttırmak için kullanılan SLS ve SLES, tahriş edici etkisi olan kimyasallardır. Yağın çözünmesine etki eden bu maddeler, cildi kurutur. Nem dengesinin hassas olduğu bebek cildinde meydana gelecek kuruluk, tahriş edici bir etki olabilir.

Paraben Zararlı Olabilir

Paraben aslında, bakım ürünlerinde zararlı maddelerin oluşmasını engelleyen bir koruyucu maddedir. Ancak kimi durumlarda ciltte alerjik tepkilere neden olabildiği de bilinmektedir. Özellikle bebek cildinin hassaslığı için etkileri belirgin olabilecek paraben, bebekler için uzak durulması gereken bir maddedir.

Sadece Su İle Temizlik Yapılmamalı

Anneler, bebekler için ürünler arasında yer alan kimyasallar hakkında duydukları kaygıyla, yalnızca su ile temizliğin daha güvenli olduğunu düşünebilirler. Bu iyi niyetli fikir çok da doğru değildir. Suyun pH derecesi 7,5 olarak belirlenir. Bebek cildi için yüksek olan bu pH derecesi, yumuşatılamazsa, bebek cildi için zararlı olabilir.

Bebek cildi için zararlı olabilecek etkileri tanıdıktan sonra, ürün özellikleri incelenerek en doğru bakım ve temizlik ürünlerinin bulunması mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu