Ana1
Bebeklik

Bebeğinizle Aranızdaki Bağı Nasıl Güçlendirirsiniz?

Bebeğinizle Aranızdaki Bağı Nasıl Güçlendirirsiniz?

            Anne bebek arasındaki bağ dünya üzerinde mucize sayılabilecek olgulardan birisidir. Doğumdan sonra bu bağın kazanıldığını süren görüşler olsa da anne ve bebek arasındaki bağ ilk hamile kalındığı andan itibaren başlamakta ve doğuma birlikte bu bağ daha da güçlenmektedir. Annenin bebeğini kucağına ilk aldığı an hem anne hemde bebek için en önemli anlardan birisi olup, birbirlerine yakın olmaları aralarındaki bağı güçlendirecek olgulardan birisidir.

Bebeğinizle aranızdaki bağı nasıl güçlendirirsiniz?

– Hamilelik ve psikolojik faktörler:

Bebekler anne karnından itibaren etraflarındaki sesleri algılamaya başlarla ve annenin psikolojisinden etkilenirler.  Bebekle aranızdaki bağı güçlendirmek için hamilelik süresi boyunca psikolojinize dikkat etmeli ve yüksek bir motivasyona sahip olmalısınız. Bebeğinizle anne karnındayken özel olarak konuşmak veya çeşitli müzikler dinletmek aranızdaki bağı güçlendirecektir. Özellikle sevdiğiniz müzikleri bebeğinizle birlikte dinlemek hem sizin hemde bebeğinizin psikolojisinde olumlu etkiler yaratacaktır.

– Doğum anı:

Anne ve bebeğin ilk fiziksel teması doğum ile birlikte olmaktadır. Doğumun hemen sonrasında annenin bebeğini kucağına alması ve bir süre birlikte kalmaları aralarındaki bağın güçlenmesinde, anne bebek arasındaki bağ kurulmasında en önemli anlardan birisidir. Ancak sezeryan doğumlarda bu temas doğum anında sağlanmamaktadır. Bu yüzden anne kendine geldiği anda bebeği ile iletişim kurmalı ve temas etmelidir.

– Doğum sonrası:

Doğum sonrasında anne ve bebeğin arasındaki bağın güçlenmesinde ilk emzirme anı çok önemlidir. İlk emzirmede bebek anneye yakın olur, beslenir ve annenin güvenini hissederek rahatlar. Emzirme anları anne ve bebeğin arasındaki bağı güçlendiren en önemli anlardan birisidir. Bebeğin uyanık olduğu zamanlarda annenin yanında olması, sıcaklığını hissetmesi ve annenin bebekle konuşmaları aradaki bağın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Uykuya dalma sırasında bebeğin annenin varlığını hissetmesi de aralarındaki bağı güçlendiren ve birbirlerine güven veren diğer bir unsurdur.

Annenin psikolojik sorunlar yaşaması ve olumsuz bir ruh haline sahip olarak bebekten uzaklaşması bebekle anne arasındaki bağı zayıflatacağı gibi, bebeğin de psikolojisinin bozulmasına neden olur. Bu durumlara karşı anneler mutlaka profesyonel yardım almalı, bebekleri ile aralarındaki bağı güçlendirmek ve birbirlerine olan yakınlık derecesini arttırmak için adım atmalıdırlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu