Ana1
Bebeklik

Bebeğin Duyusal Gelişimi

Bebeğin Duyusal Gelişimi

Bebekler duyu sistemi aracılığı ile kendi bedenleri de dahil olmak üzere pek çok şey hakkında bilgi sahibi olurlar. Bebeğin duyusal gelişimi normal bir seyirde devam ediyor ise duyu sistemi aracılığı sayesinde sinir sistemine iletilmekte olan bilgiler anlamlı hale gelmektedir. Böylece bebekler anlık olarak yaşadıkları durumlara tepki gösterebilir. Tüm bunlar duyu gelişiminin sağlıklı bir biçimde devam etmesi sayesinde gerçekleşir.

Bebeklerde Duyu Gelişimi Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde de yetişkinlerde olduğu gibi beş duyu organı bulunur. Bunlar; dokunma, işitme, görme, tat alma ve koklama duyusudur. Bebeklerde duyusal gelişim aslında anne karnında başlar. Özellikle 8. hafta itibariyle dokunma duyusu gelişir. Böylelikle bebeklerde ilk olarak ağız ve yanak çevresinde dokunma hissi gerçekleşmeye başlar. 32. haftalık ve anne karnındaki bebeklerde kafa bölgesi hariç tamamen dokunma duygusu gelişmiş olur.

Bebeklerde işitsel duyu ise gebeliğin son haftalarında özellikle annenin sesini duyması ile başlar. Koku alma duyusu ise yine gebelik ile başlar ve anneyi emerken annenin kokusunu alarak bu duyuyu daha da geliştirir. Bebeklerde koku alma duyusunun güçlü olması anneyi emerken akan sütü gözleri kapalı halde bulmasını sağlar. Annenin yediği besinlere göre anne sütünün de tadı değişir. Bu neden ile bebeklerde de tat alma duyusu giderek güçlenmeye başlar.

En Son Görme Duygusu Gelişir

            Bebek gelişimi normal bir süreçte devam ediyor ise bebeklerde gelişen son duyu organı görme duyusudur. Anne karnında da son gelişen duyu görme iken bebekler bu durumu 26. haftadan sonra göz kapaklarının açılması ile fark eder. Anne karnındaki bebek gözlerini açamasa ve etrafı göremese de yoğun ışığı algılar ve buna göre de farklı tepkiler verir. Doğum sonrasında ise ortamı net bir biçimde göremese de cisimleri algılayabilir.

İlk 3 ay içerisinde bebeklerin görsel duyu organı hala gelişme gösterecektir. Özellikle bu 3 aylık dönemde renk kavramları da bulunmaz. Tüm bunların yanı sıra bu 3 aylık dönemde en fazla 30 cm uzaktaki cisimleri net olarak algılarken diğerlerini 3ay sonrasında algılar. Uzmanlara göre annenin bebeğe sarılması bebeklerin dokunma, koklama, işitme ve görme duyularının aynı anda gelişmesinde oldukça etkilidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu