Ana1
Ana SayfaMakyaj ÇeşitleriMakyaj Temizliği

Bb Kremle Cc Krem Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bb Kremle Cc Krem Arasındaki Farklar Nelerdir?

Krem çeşitleri nelerdir?

Krem veya diğer deyişle nemlendiriciler kozmetik ürünler olup tıbbi tedavilerde de kullanılmaktadır. Muhtevasındaki majör madde ise yağ ve diğer katkı maddeleriyle sentez edilerek vücudun çeşitli kısımlarına sürülür. Nemlendirici etkisinin yanı sıra güneşteki uv ışınlar gibi zararlı etkenlerden korur. Tedavi amaçlı olaraksa gerek hastalığın teşhis süreci gerekse semptom tesirlerinin azaltılması için uygulanır. Vücut nemlendirici kremlerse hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırma amacı taşır ve muhtevasında C vitamini dışında başka katkı maddeleri vardır. Kozmetik açıdan krem çeşitleri ise bb, cc ve dd olarak kategorize edilebilir. Elbette kozmetik tarihinde başka krem tipleri de kullanılmıştır. Ancak teknolojinin ağır bastığı kremler açısından ilk çıkanı bb tipleridir. Ardından cc ve nihayetinde dd kremler çıkmıştır. Böyle olunca da bu kremlerin hangisi ne amaçla kullanılır sorusu akla gelmektedir. Dolayısıyla aralarındaki farkları belirtmek doğru kullanım açısından önem taşır.

bb-krem-nedir
bb-krem-nedir

Krem çeşitleri aralarındaki farklar nelerdir?

BB (Beauty Balm) kremler; ilk olarak 60’larda bulundu ve çok daha sonra Kore kozmetik firmalarınca geliştirildi. SFT koruma da ihtiva eden bb krem nemlendirici özellik taşır. Özellikle pürüzsüz cilde meraklı kadınlar için gözde bir krem tipidir. Anti-aging özellikli olup akneyi önleyici etken maddeler de taşır. CC (Color Corrector) kremler ise; karanlık noktalar, kızarık dokular ve akneli alanlar için ideal krem tipleridir. Ayrıca yağlı cilde sahip olanların kullanması etkili sonuç verir.

Derinin ışıltılı bir hal almasına da yardımcı olur. Muhtevasında C vitamini haricinde yeşil serum da mevcuttur. DD kremler ise; aynı şekilde anti-aging özellikli olup parlak bir cilt görünümü sağlar. Ayrıca olgun düzeydeki ciltler ve kuru ciltler için ideal kremlerdir. Özelliklerinden de anlaşılacağı üzere bb krem ve cc krem arasında önemli sayılacak farklar söz konusu değildir.

Bir bakıma piyasa oluşturmak ve tüketim amaçlı çeşitlilik yaratmak için böyle bir sınıflandırmaya gidilmiştir. İleri sürülebilecek nüanslar ise benzer nitelikte diğerlerinde de vardır ve nemlendirici olarak herhangi bir değişiklik yaratmayacak olup hepsi bu açıdan işlevseldir. Sadece dd kremler daha kuru ve ileri yaş veya olgun ciltler için daha idealdir. Yine de bazı farklar belirtilecekse şunlardır: BB kremler daha kapatıcı niteliktedir. CC krem ise BB kreme göre ciltteki renk dağılımı farklarını eşit miktarda düzeltir. Yani tek bir renk cilt oluşumunda daha etkilidir. Bunun dışında anti-aging açısından sıkı bir cilt için cc kremler tercih edilebilir.

Gözaltı kırışıklıkları için de cc krem daha iyi sonuç verir. Fondoten kullanmayanlar içinse cc crem bb kremden daha iyi sonuç verir.

Yüzde Kırışıklık Olmaması İçin Ne Yapabilirim?

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu