Ana1
BebeklikÇocukluk

Ateşli Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı

Ateşli Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı

İnsanlarda ortaya çıkan hastalıkların sebebi olan belli virüs ve bakteriler bulunmaktadır. Bu virüs ve bakteriler, günümüzde gittikçe piyasada olan ilaçlara karşı direnç sağlama durumuna geçmektedirler. Bu durum ortaya daha uzun süren ve vücuda zarar veren hastalıkların çıkmasına zemin hazırlamıştır.

Bu durum özellikle çocuklarda kendini daha yoğun bir şekilde göstermektedir. Bir yetişkine göre daha zayıf bir vücut savunması bulunan çocuklarda, hastalık tedavilerinde bir uzmanın yardımına almak önem atfeden bir durum olarak göze çarpmaktadır. Çocuklar arasında ortaya çıkan bu hastalık çeşitlerinden en yaygını, hiç şüphesiz ateşli hastalık çeşitleridir.

Çocuklarda Ateşli Hastalıklarda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Çocuklar arasında en sık görülen ve en çok zarar veren hastalık çeşitlerinden birisi olan ateşli hastalıklar, çeşitli virüs, bakteri ve mikroplardan kaynaklanmaktadır. Bu hastalıkların tedavi edilmesinde bir çocuk doktoruna gitmek atılacak önemli bir adımdır. Çocuklar bu hastalıkları yetişkinlere göre daha yoğun yaşamakta, vücut ısıları normalin çok üzerine çıkarak; sakatlanma ve ölüme kadar gidecek süreçlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Ateşli hastalık geçiren çocukların, bu durumları kademeli olarak takip edilmeli ve böyle bir durum yaşanması halinde de erken teşhis edilmelidir. Böylece çocuğun hastalığın başında, bu durumdan kurtulması sağlanmalıdır. Ayrıca bu durumun fark edilmediği ani hastalık durumlarında da çocuk acil bir şekilde en yakın hastaneye götürülmeli ve tedavisinin yapılması sağlanmalıdır.

Çocuklarda Ateşli Hastalıklarda Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde özellikle ortada olan bilinçsiz antibiyotik kullanımı hastalık mikroplarının, direnç sağlamalarının en büyük nedeni konumundadır. Bu yüzden ateşli hastalık geçiren çocuk ve yetişkinlerde bu durumun önüne geçilerek, doktor tavsiyesinde ilaç kullanımının sağlanması gereklidir.

Ateşli hastalık geçiren çocuğa bilinçsiz bir şekilde antibiyotik verme yerine en yakın sağlık kuruluşuna götürerek, orada doktorun yazacağı ilaçların, önerilen dozlarda kullanımı sağlanmalıdır. Bu önerilen dozların aşımı; hem çocuklara çeşitli şekillerde zarar verirken hem de hastalıkların antibiyotik tedavilerine olumsuz cevap vermelerine sebep olacaktır.

Ortaya çıkan bilinçsiz antibiyotik kullanımı çocukların daha sert hastalık süreçleri geçirmelerinin en büyük sebepleri arasında yer almaktadır. Bu sebepler ile ebeveynler, doktor kontrolünde bir hastalık tedavi sürecinin yaşanmasını sağlamakla yükümlüdürler. Çocuklarda ateşli hastalıkların tedavisinde kesinlikle doktor tavsiyesi dışına çıkılmaması önemli bir konudur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu