Ana1
Hamilelik Gebelik

Annenin Stresi Bebeği Etkiler Mi?

Annenin Stresi Bebeği Etkiler Mi?

Gebelik vücudun formunu değiştirmesinin yanı sıra hormonların da değişmesinde etkilidir. Bu durumun anne tarafından iyi yönetilememesi ya da annenin aşırı kaygılı ya da stresli bir gebelik geçirmesi anne bebek ilişkisi açısından da önemlidir.

Annenin Psikolojisi Bebekte Nelere Sebep Olur?

Gebelik döneminde bazı anne adayları kaygı bozuklukları ve depresyon gibi problemler ile karşı karşıya gelebilir. Bunun yanı sıra aşırı stres ve huzursuzluk da gebelik dönemlerinde annelerde gözlenen psikolojik rahatsızlıklar arasındadır. Bu durumda en çok yanıt arananların başında stres bebeği etkiler mi sorusu gelmektedir. Bu durumun çok net bir yanıtı vardır. Annedeki kaygı bozuklukları elbette ki bebeği etkilemektedir.

Örneğin annenin gebelik dönemini kaygı ya da korku içerisinde geçirmesi bebeğin de ileri ki yaşamında korkak olmasına yol açar. Bununla birlikte annedeki en ufak psikoloji değişiklikleri bebek anında algılar ve bu durum onu dünyaya geldikten sonra da sürekli olarak takip edecektir. Annenin huzursuz olması ya da kendini güvende hissetmemesi bebekte de huzursuzluk hissini ön plana çıkaracaktır. Tüm bunlar bebeklik döneminde aşırı ağlama ve uyku bozukluklarını da beraberinde getirecektir. Bu noktada annenin psikolojisi bebeğin psikolojisinden ayrı tutulmamalıdır.

Stresten Uzak Kalmak Önemli

Annenin yanı sıra anne karnındaki bebeğin sağlığına da dikkat etmek için gebelik süresi boyunca annenin stresten uzak kalmasında yarar bulunuyor. Özellikle anneyi mutsuz edecek durumlardan anne korunmalıdır. Özellikle anne adayları vücutlarında değişimin başladığı ilk 3 aylık dönemde daha hassas ve kaygılı olur. Bu dönemde görülen kaygı bozuklukları uyku problemi ya da iştahsızlık gibi durumlar normal olarak kabul edilmektedir. Fakat bu süreç daha ileri ki dönemlere de taşınmaya başlamışsa bu durumda anne depresyona girmiş olabilir. Bu da bebeği ve hamilik sürecini olumsuz yönde etkileyecektir.

Bu gibi bir problem ile karşılaşan annelerin öncelikle kendi sağlıkları olmak ile birlikte bebek sağlığını da korumak adına mutlaka bir psikolojik yardım almalarında yarar bulunuyor. Tüm bunların yanında bu dönemde annelere en büyük yardımı baba adayları göstermelidir. İlgili bir baba adayı annenin kendini daha güçlü hissetmesine yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu