Ana1
Çocukluk

Anne ve Çocuk İlişkisini Güçlendiren Aktiviteler

Anne Çocuk İlişkisini Güçlendiren Aktiviteler

Anneler çocukları hayatına ilk girdiği günden bu yana  “çocuğumu nasıl mutlu ederim,” gibi düşüncelere kapılırlar. Çocuğunuzu sağlık ve mutlu bir şekilde yetiştirmek aslında düşündüğünüzden de daha kolaydır.

Bir anne olarak, iş ev işleri vs. gibi gündelik hayatınızın koşuşturmacasından çoğu zaman çocuğunuzla vakit geçirememekten şikâyetçi olabilirsiniz. Fakat şunu da bilmeniz gerekir ki,  çocuğunuzla zaman geçirmekten ziyade onunla birlikte kaliteli aktiviteler yapmak anne ve çocuk ilişkinizi daha da güçlendirecektir.  Çocuğunuzla aktiviteler yapmanız için ne bir özel mekânlara ne de özel araç ve donanımlara ihtiyacınız var. Evinizin rahat konforunda günlük hayatınıza da çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz çok eğlenceli ve eğitici aktiviteler bulunmaktadır.

Ev Rahatlığında Çocuğunuzla Yapacağınız Aktiviteler

Çocuğunuzla evde yapacağınız eğlenceli aktivitelerden bir tanesi eğlenceli fotoğraflar çekmektedir. İster profesyonel bir fotoğraf makinesi, isterseniz de akıllı bir cep telefonu ile çocuğunuzla birlikte eğlenceli ve yaratıcı fotoğraflar çekinerek hem çocuğunuzun görsel zekâsını geliştirebilir,  hem de onunla güzel anılara sahip olabileceğiniz hoş dakikalar geçirebilirsiniz. Bunun dışında çocuğunuzun mutfağa girmesini sağlayarak onunla kolay kurabiyeler  ya da kek yapabilirsiniz.  Çocuğunuzla beraber sevginizi kattığınız bir kek ya da kurabiyeyi pişirip yemek kulağa oldukça hoş geliyor.  Bu sayede onun el becerilerini ve yaratıcılığını geliştirebileceksiniz.
 


Çocuğunuzla Yaratıcılığınızı Konuşturun

     


Anne ve çocuk
ilişkisini güçlendirmek için çocuğunuzla yaratıcılığınızı konuşabilirsiniz. Örneğin; resimler her zaman kâğıtlara ya da tuvallere yapılabilen bir unsur değildir.  Çocuğunuzla birlikte mutfağa girerek meyve ya da sebzelerle yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz. Bunun için mutfağınızda sebze meyve ne var, ne yoksa eğlenceli yemek tasarımları yaparak sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.  Çocuğunuzla mutfakta beraber aktiviteler yapmak çocuğunuzun hem sağlık açısından  bilgili olmasına hem  deneyim kazanmasına hem de aranızdaki anne çocuk ilişkinizin güçlenmesini sağlayacaktır.

Sağlıklı Anne Çocuk İlişkisi İçin Diğer Aktiviteler

Çocuğunuzla yapacağınız aktiviteler yukarıdaki anlattıklarımızla sınırlı değildir. Çocuğunuzla sinema geceleri organize edebilirsiniz. Güzel bir fantastik ve animasyon  film  ya da çocuğunuzla beraber izleyeceğiniz  eğlenceli bir film ile evinizi kendinize özel bir sinema salonuna çevirebilirsiniz.  Dondurma, içecek ve patlamış gibi sinema klasikleriyle sinema gecenizi renklendirebilirsiniz. Anne çocuk ilişkisini güçlendirecek sinema etkinliğinizin sonunda izlediğiniz filmin konusu ile ilgili çocuğunuzun fikir ve eleştirilerin dinleyin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu