Ana1
Erkek

Aminoasit Nedir, Nasıl Kullanılır?

Aminoasit Nedir, Nasıl Kullanılır?

Aminoasitler vücudun ve özellikle kasların gelişmesini sağlayan özelliğe sahiptir. Vücudun gelişmesine bu kadar katkı sağlayan aminoasit nedir?

Aminoasitler aslında protein olarak da bilinir. Kasların ise yapı taşı proteinlerdir. Bu neden ile özellikle vücut geliştirme ile ilgili olanlar aminoasitlere sıklıkla başvurur. Sadece kas yapmaya değil vücudun zinde kalarak daha enerjik olmasını da sağlayan aminoasitlerin farklı çeşitleri bulunuyor. Özellikle ağır sporlar ile ilgilenen sporcular daha verimli bir antrenman için bu ürünlere başvurmaktadır.

Aminoasit Ne Zaman Kullanılır?

Ağır antrenmanlarda sporcular oldukça fazla enerji kaybı yaşar bu direnci yeniden kazanmak için kullanılan aminoasitler kahvaltıdan önce kullanıldığında büyüme hormonlarında artışa sebep oluyor. Bu bilgi yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlayan bu ürünler antrenmandan önce ya da antrenmanda kaybedilen enerjiyi yerine koyabilmek için antrenmandan sonra da kullanılabilir. Aminoasit antrenmandan önce kullanıldığında antrenman esnasında ağır antrenman hareketleri sebebi ile vücutta oluşabilecek kas ağrılarını azalttığı da yapılan araştırmalar ile sabittir. Ayrıca tercihe göre kas kütlesini arttırmak amacıyla antrenman esnasında ya da antrenmandan sonra da aminoasit kullanımı uygundur.

Aminoasit Nasıl Kullanılmalıdır?

Aminoasitlerin 3 farklı çeşidi bulunuyor. Bunlar likit, toz ve hap halindedir. Genellikle pek çok kişinin bildiği hap şeklidir ve en çok da hap aminoasit tercih ediliyor. Hap kullanımında kişileri en çok zorlayan durum hapların bir miktar büyük olması ve tek seferde birden fazla hap kullanmaktır. Aminoasit haplarını seçerken markalar iyice araştırılmalı hatta mümkünse doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Toz halindeki aminoasitler ise acı bir tada sahip oldukları için tavsiye edilmese de haplara göre daha hızlı kana karışır. Bu ürünler ılık bir bardak suda eritilerek kullanılır.Aminoasit çeşitleri arasında en etkili ve direkt kasa etki edenler ise sıvı yani kilit olanlardır. Genellikle sporcular tarafından en çok tercih edilen türüdür.

Bu ürünler 6 ay boyunca düzenli kullanıldığında vücuttaki hızlı değişim her gün fark edilse de 6 aydan sonra belli bir yavaşlama gözlenecektir. Değişimin devam edebilmesi için özel aminoasitler bulunuyor. Bu ürünler yine bir doktor kontrolünde ya da antrenman koçunun tavsiyeleri doğrultusunda alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu