Ana1
Çocukluk

Alt Islatma Tedavisi Var Mıdır?

Alt Islatma Tedavisi Var Mıdır?

Alt ıslatma sorunu özellikle küçük yaştaki çocuklarda görülen, ancak ilerleyen yaşlarda da çeşitli nedenlerle devam edebilen bir problemdir. Alt ıslatma tedavisi öncelikli olarak sorunun hangi nedenlerden dolayı ortaya çıktığının belirlenmesi ile doğru bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Alt ıslatma nedenleri genel olarak iki kategoriye ayrılmaktadır:

– Fizyolojik sorunlar:

Küçük yaştaki çocuklarda ve ileri yaş gruplarında meydana gelen alt ıslatma sorunu çeşitli fizyolojik sorunlar ve hastalıklardan dolayı meydana gelmektedir. Diyabet, mesanede meydana gelen sorunlar, parazite bağlı hastalıklar ve böbrek sorunlardan dolayı bireylerde alt ıslatma sorunu meydana gelebilmektedir.

Fizyolojik sorunlara bağlı alt ıslatmada tedavi yöntemi:

Alt ıslatma sorununun fizyolojik sorunlardan dolayı meydana gelip gelmediği detaylı tetkikler sonucunda öğrenilebilir, doğru doktor ve ilaç tedavisi ile kısa sürede yaşanılan bu sorun ortadan kaldırılabilir.

alt ıslatma tedavisi
Alt ıslatma tedavisi

– Psikolojik sorunlar:

Küçük yaştaki çocuklar tuvalet eğitimini ve bilincini ortalama 2-3 yaşında kazanmaktadırlar. Ancak gece uyku sırasında bu kontrolün bilincinde olmaz ve alt ıslatma durumları gözlenebilir. Uykuda kontrol ise 4-5 yaşlarında edinilmektedir ve biyolojik olgunluk bu yaşlarda kazanılır. Ancak çeşitli psikolojik sorunlardan dolayı ileri yaştaki çocuklarda alt ıslatma sorunu gözlenebilmektedir.

Psikolojiye bağlı alt ıslatma nedenleri:

Çocuklarda alt ıslatma sorunun görülmesine neden olan psikolojik sorunlarda aile tarafından erken tuvalet eğitiminin verilmesi, baskı ve şiddete maruz kalma, aile içi şiddet, okulda başarısızlık, fobiler ve kardeşler arasındaki kıskançlıklar gibi birçok neden sıralanabilir. Bunun yanı sıra derin uykuya geçiş hali de çocukların alt ıslatma nedenleri arasında bulunmaktadır.

Psikolojik sorunlara bağlı alt ıslatmada tedavi yöntemleri:

Alt ıslatma sorununda aileler öncelikli olarak çocuklarına ilgi ile yaklaşmalı ve yaşadığı soruna karşı desteğini çocuğuna hissettirmelidir. Eğer alt ıslatma sorunu 5 yaş üzerinde ise profesyonel yardım alınmalı ve çocukların hangi nedenlere bağlı olarak alt ıslatma sorunu yaşadığı ortaya çıkartılmalıdır. Çocuğun yaşadığı problemlerin çözümünde çocuğu tek başına bırakmak ve kendisini yalnız hissetmesine neden olan davranışlarda bulunmak çocuğun daha derin etkilenmesine neden olacağı gibi yaşadığı sorunun da ilerlemesine neden olacaktır. Çocuğa duyulan güven ve problemlerini aşmada aile bireylerinin desteği ve motivasyonu çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu