Ana1
Ana SayfaKadın Hastalık ve Bakım

Adet Sökülmesine İyi Gelen Bitkiler Ve Yiyecekler

Adet Sökülmesine İyi Gelen Bitkiler Ve Yiyecekler

Kadınlar ve erkekler için kişisel bakım son derece önemlidir. Her dönemde bakımına önem veren kadınların her ay yaşamış olduğu regl döneminde de bakıma ihtiyaçları bulunmaktadır. Düzenli olarak adet dönemi yaşayan kadınlar sıkıntısız olarak her ay bu dönemi atlatabilirken bazı kadınlarda adet gecikmeleri yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda sağlık açısından hiç bir zararı olmayan ve adet sökülmesine iyi gelen bitkilerin ya da yiyeceklerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Öncelikle bu konu hakkında sıkıntı yaşayan kadınların uzman kadın hastalıkları doktoruna muayene olması gerekmektedir. Tedaviye ek olarak bitki ve yiyeceklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Adet düzensizliği sorununa çözüm olabilecek çok sayıda bitki ve yiyecek bulunmaktadır.

– Adet Söktüren Bitkiler ile Rahatlama

Hamilelik dışında nedenlere bağlı olarak yaşanan adet gecikmesi durumunda adetin sağlıklı bir şekilde gelmesi için tercih edilecek bitkiler aşağıda yer almaktadır.

Maydanoz= En etkili adet söktürücüler arasında yer almaktadır. Selvik bölgeyi ve rahmi uyarması sayesinde adetin gelmesine katkıda bulunmaktadır.

Maydanoz
Maydanoz

Adaçayı= Adet söktürme konusunda etkili olan bitkiler arasında yer almaktadır. Demlenerek yapılan bir bardak adaçayı adetin kolayca gelmesi için çok etkilidir.

Adaçayı
Adaçayı

Zerdeçal= Bütün vücuda sağlık açısından oldukça faydalı olan zerdeçal adet gecikmesinde de son derece etkilidir.

Zerdeçal
Zerdeçal

Siyah Ve Mavi Koho= Adet kanamasının düzene sokulması ve adet gecikmesinin önlenmesi için çok etkilidir.

Siyah ve Mavi Koho
Siyah ve Mavi Koho

– Adet Söktüren Yiyecekler İle Rahatlama

Nar= Adet tarihi gelmeden 15 gün öncesinde nar suyu tüketilmesi adet gecikmesinin önlenmesinde çok etkilidir. Narın cilt bakımı için de faydalı olduğu düşünüldüğünde adet kanamalarına da son derece etkili olduğu görülmektedir.

Nar
Nar

Soğan=Adet gecikmesine iyi gelen yiyecekler arasında soğan yer almaktadır. Soğan kürü yapılarak sağlıklı bir şekilde adet gecikmesini önlemek mümkündür.

Soğan
Soğan

Kereviz= Kerevizin rendelenerek su ile haşlanması sonucunda elde edilen kür ile adet gecikmesini önlemek mümkündür. Sık sık bu karışımın tüketilmesi sonucunda adet gecikmesi sorununa çözüm bulmak mümkündür.

Kereviz
Kereviz

Dereotu= Havadan dereotunu dövdükten sonra bir miktar su ile kaynatarak elde etmiş olduğunuz karışımı süzüp içtiğiniz zaman adet sökülmesi konusunda ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz. Doktor kontrolü doğrultusunda bu şifalı bitki ve yiyecekler ile normal adet düzenine dönebilir ve kişisel bakım konusunda da özenli davranabilirsiniz.

Dereotu
Dereotu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu