Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Adet Sancılarına Ne İyi Gelir?

Adet Sancılarına Ne İyi Gelir?

Bayanlar için çekilmez olabilen, kendilerini stresli ve asabi hissettikleri dönemler arasında adet sancıları gelebilir. Ancak bu dönemleri kontrol altına alıp etkilerini en aza indirmekte mümkündür. Sizlerde nasıl beslenmeniz ya da ne tüketmeniz gerektiğini bilirseniz fazla sorun yaşamadan bu duruma elveda diyebilirsiniz. Öncelikli olarak gün içerisinde sıvı alımı noktasında hassas olmanız gerekebilir. Özellikle bitkisel çaylar beklentilerinizi gidermeye yardımcı olur. Peki, hangi çayların tüketilmesi adet sancıları için sağlık noktasında önemlidir?

Rezene&Adaçayı
Rezene&Adaçayı

Rezene ve Adaçayı Tüketebilirsiniz

İçerisinde bulunan maddeler gereği sakinleştiren, östrojen hormon düzeyini dengeleyen ve kişisel bakım hususunda etkisi gösteren ada çayı içilebilir. Bir su bardağı kaynar suyun içerisine bir tatlı kaşı ada çayı koyulup 8-10 dakika demlendikten sonra içilebilir. Günde 2-3 bardak içmek yeterli olur. Rezene de adet sancılarının ortadan giderilmesinde tesiri yüksek bir bitki konumundadır. Dolayısı ile aynı ada çayı gibi demleme usulü tüketilmesi doğru bir seçim yaptığınızı size gösterecektir. Bu bitki çaylarının menopoz dönemine girmiş kadınlar içinde yararlı olacağını söylemek isteriz.

Tüketilmesi Gereken Besinler

Yiyecek olarak da beslenme listesini revize etmeniz sağlık açısından sancıların minimize edilmesine katkı sunacaktır. Probiyotik bakımından zengin yoğurt yemek, muz, fıstık ve fındık tüketmek, yine balık ve et grubunu sofradan eksik etmemek de önemlidir. Magnezyum bakımından zengin bu içeriklerin sancılara karşı yatıştırıcı ve kontrol altına alma niteliğinden istifade edilebilir. Doktorunuza danışmak ve kullanım için gerekiyor ise belli başlı bir takım tetkikleri yapmakta önemli olabilir. Bu yüzden bilinçli bir kullanıma sahip olmak adına her türlü soruyu sormanız yeterlidir. Kişisel bakım ve sağlığa dair önemli parametre olan adet sancıları, artık kabus olmaktan çıkacaktır.

Bir bayan olarak en şiddetli ağrılara bile çözüm olabilecek alternatif uygulamalar ile kendiniz için doğru bir karar vermiş olduğunuzu görebilirsiniz. Bu yönde sayısız bayanın birçok elde ettiği sonuçları okuyabilir, fikir alabilir ve izlemeniz gereken yol haritasını keşfedebilirsiniz. Düzenli beslenme ve egzersiz ilişkisini de daima aklınızın bir köşesinde bulundurmalısınız. Ne yapmanız gerektiğini bilin ve her şeyin yolunda gitmesini böylece başaranlardan olun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu