Ana1
Ana SayfaKadın Hastalık ve BakımSağlık

Adet Sancıları

Adet Sancıları

Adet sancısı nedir?

            Adet sancıları hemen hemen her kadında görülen bu problem, her ayın belli dönemlerinde kendini gösteren bir ağrıdır. Bu ağrıya menstrüasyon adı verilir. Adet sancısı her kadında farklılık göstermektedir fakat genellikle adet döneminden 1-3 gün önce başlar ve kanamanın bitmesiyle ağrı da yok olur gider. Adet sancısı sırasında yaşanan ağrılarla birlikte; mide bulantısı, baş dönmesi, ishal, tansiyon düşüklüğü, migreni olanlarda baş ağrısı, bel ve sırt ağrısı, çarpıntı, yorgunluk, uykusuzluk vb. yaşanabilir. Yine bu dönemde fiziksel sıkıntılar kadar ruhsal sıkıntılar da baş gösterir. Bu ruhsal sıkıntılar sinirlilik, konsantrasyon kaybı, ani duygu değişimleri olabilir.

Adet sancısı neden olur?

Peki, neden olur bu adet sancısı? Adet döneminde içindeki kanın kontrollü atılması için rahim kasılıp genişler. Rahim kasılması ile birlikte rahme giden kan akımı dolayısıyla oksijen azalır. Böylelikle ağrı hissedilir.

Adet sancısını gidermek için neler yapılabilir?

Adet sancısı tamamen yok edilemez belki ama ağrıları azaltabilmek için bazı önlemler alınabilir.

-Sigara, alkol ve kafein: Tüm bu başlıkta sayılanlar adet sancısını arttırır.
-Egzersiz: Adet döneminde hareket etmek ve vücudu zorlamadan yavaş tempoda yürüyüş yapmak ağrılara iyi gelir.
-Sıcak etkisi: Karın bölgesine sıcak su torbası veya benzeri ısı kaynağı koymak ağrıyı hafifletir. Aynı zamanda sıcak bir duş da ağrılara iyi gelebilir.
-Besin desteği: Yapılan bazı araştırmalarda E vitamini, B1 ve B6 vitamin desteklerinin adet sancısını azalttığı gösterilmiştir.
-Masaj: Alt karın bölgesi ve kasık bölgesine yapılacak hafif masaj adet ağrılarına iyi gelecektir.
-Stres:  Stres psikolojik olsa da ağrıları tetikler ve arttırır. Adet döneminde stresten uzak durmak veya stresi yönetmek için yoga ve benzeri yöntemler geliştirmek adet ağrılarına iyi gelecektir.
-Ağrı kesiciler: Bu yöntem fazla önerilmez fakat adet sancısını çok yoğun yaşandığı dönemde doktora danışılarak ağrı kesici kullanılabilir.

Adet Sancısı Nasıl Giderilir

Adet dönemi denilen ortalama 28 günde bir periyodik olarak oluşan kanama döneminden bir kaç gün önce ya da bu dönemim başlamasıyla birlikte görülen sancıya halk arasında adet sancısı denir. Tıbbi adı ise “dismenore” dir. Bu dönem bazı kişilerde çok sancılı geçmekle birlikte bazı kişilerde ise hafif kasılmalar ve ağrılar olarak görülür. Sancı, ağrı, kasılma ya da sızlama gibi durumlar  bir hafta kadar öncesinden başlayabileceği gibi kanamayla birlikte de görülebilir.  Sancıların son bulması genellikle kanamanın bitmesiyle aynı zamanda olsa da, ilk üç günden itibaren büyük oranda azalmalar görülür. Adet sancısıyla birlikte mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, bel ağrısı gibi durumlarda yaşanabilir.

 

ADET SANCISI NASIL GİDERİLİR 

Zorlu geçen bu ağrılı süreçte tıbbi yardımlar alınacağı gibi bitkisel çözümlerden de faydalanmak  mümkün. Hekiminize başvurarak size önereceği adet sancısı gidermede yardımcı çeşitli ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Eğer herhangi bir ilaç kullanmak istemiyorsanız ya da sancılarınız dayanılamayacak kadar fazla değilse bitkilerden faydalanarak, bol bol su tüketerek, küçük egzersizler yaparak bu dönemi daha rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

ADET SANCISINA İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI  NELERDİR?

Adet sancısını azaltmakta en faydalı olanlar bitki çaylarıdır. Hem kasların gevşemesine bağlı olarak sancıların azalmasında hem de çok stresli geçen bu dönemde sakinleşmeye  yardımcı olan bu çayları şöyle sıralayabiliriz;

*Zencefil çayı
*Yeşil çay
*Nane limon
*Tarçınlı portakallı çay
*Melisa çayı ve papatya çayı.

Çay kullanımı dışında iyi gelen diğer bitkilerden bazıları da muz ve ananastır.  Bu dönemde kola, kahve, alkol, sigara ve kafein tüketiminden uzak durmalı.

ADET DÖNEMİNDE SPOR YAPMALI MISINIZ?

Fiziksel olarak kendinizi yormadan düzenli olarak yaptığınız egzersiz varsa buna devam etmekte fayda vardır. Bunun yanında günde 20 ile 25 dakika yürümek, yüzmek ve bisiklet kullanmakta iyi gelecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu