Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınların adet dönemleri

Kadınların her ay rutini olan adet kanaması, kimi zaman ağrılı ya da sancılı kimi zaman da rahat geçirilebilen bir dönemdir. Aslında sağlık açısından da yaşanması gereken doğal bir oluşum olmakla birlikte, farklı nedenlerden dolayı da kadınların rahat nefes almasını sağlayan bir durumdur. Bu farklı nedenden kasıt ise istenmeyen gebeliktir. Kendisini henüz hazır hissetmeyen anne adayları için, adet kanaması geciktiğinde stres yaşatabilmektedir. Aynı zamanda kişisel bakım konusunda titiz olan kadınların, sıklıkla hijyen kontrolü yaptığı bir dönem olarak da adlandırılabilir. Çünkü bu dönemlerde kişi kendi vücudundaki değişimleri daha hassas şekilde fark eder. Bu durumla ilgili koku değişimi, fiziksel değişiklikler gibi örnekler verilebilir. Ancak konuyla ilgili asıl detaylar elbette bu değişiklikler değil. Adet gecikmesine neden olan olaylarla ilgili biraz daha detay vererek her gecikmenin gebelik anlamına gelmediğini paylaşmak, kadınların yüreğine su serpecek ve çözümü için yapabilecekleri konusunda fikir verecektir.

Adet gecikmesinin sebepleri nelerdir?

Stres: Herkes için oldukça tanıdık olan stres, pek çok sağlık sorununa sebep olabilmektedir. Bunlar arasında adet gecikmesi de yer alır. Stres altındayken vücut dengesi de değişebilmektedir, bu yüzden yumurtlama olmayan bir vücutta döllenmeyen yumurta dışarı da atılamadığından dolayı gecikme yaşanır.  Bu da adet gecikmesi anlamına gelir. Kişinin sağlık açısından bir sorun hissetmemesi, bu durumun yaşanmayacağı anlamına gelmez. Yoğun ve stresli bir işte çalışılıyorsa, iş değiştirme dönemine girildiyse ya da sevilen bir kişi kaybedildiyse üzüntüyle de adet dönemi gecikebilmektedir.

Hastalık: Psikolojik faktörlerin yanı sıra fiziksel olarak vücudun hastalanması da adet gecikmesine sebep olabilir. Adet dönemine yakın zamanlarda fiziksel olarak bir hastalık geçirildiyse(grip gibi) vücudun dengesinde değişiklik yaşandığından dolayı, bu durumda da ortaya çıkabilir.

İlaç kullanmak: Kullanılan çeşitli ilaçlardan kaynaklı olarak da adet döneminde değişiklik veya gecikme ya da düzensizlik yaşanabilmektedir. Kullanılan bir ilaç varsa ve bu ilacın dozunda değişiklik yapıldıysa, bu dönemde de adet gecikmesi söz konusu olabilmektedir. Ayrıca doğum kontrol hapı kullanan kadınlar kişisel bakım için dikkat ediliyor olsa da, özellikle başlangıç zamanlarındaki ilk aylarda oldukça düzensiz bir adet dönemi geçirebilirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu