Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet düzensizliği neden olur? Bu konuda tıbbi araştırmalar birçok nedenin etkili olabileceğini açıklamaktadır. Özellikle düzensizlik söz konusu olması durumunda sık veya erken görülen adet dönemleri 21 gün olabileceği gibi 30 günde olduğu bilinmektedir.

Bu alanda yapılan araştırma sonuçlarında da belirtildiği gibi düzenli görülen adetlerin bir anda sıklaşması veya arasının açılmış olması ara dönem geçişleri olabileceği göz önünde tutulması gereken bilgilerden olmaktadır.

Genital bölge ve diğer kısımların etkilenmesi sonucu ortaya çıkan değişimlere genel olarak mensturel siklus adı verilmektedir. Daha anlaşılır bir şekilde belirtmek gerekirse adet gününün ilk başlangıç aşaması olan zaman dilimine mensturel siklus denilmektedir. Bu tür başlangıçtan itibaren geçecek süre olan 12 veya 18 aylık dönemde oluşabilecek düzensizlikler normal karşılanmalıdır.

Adet Kanamasının Ana Faktörleri Nelerdir?

Sağlıklı normal bir kişide oluşabilecek adet döngüsü için gerekli olan ana faktörlerde sağlıklı işleyişini sürdürüyor olması gerekmektedir. Bu sistem içinden bir kısımda oluşabilecek aksaklık ilk belirti olarak adet düzensizliği olacaktır. Bu ana faktörler;

Hipotalamus
Hipofiz
Yumurtalık
Rahim

Adet Dönemleri Arasında Kanama Nedenleri?

Düzenli olarak görülen adet dönemleri içinde çoğu kez adet düzensizliği olarak kabul edilebilecek belirtiler oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda panik yapmamalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Çünkü vajinal enfeksiyonlar ve oluşabilecek deformasyonlar bu tür kanamaları ortaya çıkaracaktır. Dış kısımdan görülmeyen fakat vajinanın iç duvarlarında oluşabilecek küçük çaplı enfeksiyonlar çoğu kez cinsel birleşme sırasında kendini kanama olarak gösterebilmektedir.

Adet Dönemi Gecikme Sebepleri Nelerdir?

 Kadınlarda özellikle doğurganlık dönemlerinde sık rastlana adet gecikmesi çoğu nedeni olarak yumurtalıktaki işlevin düzenli oluşmamasından kaynaklanmaktadır. Yumurtalamanın siklus döneminde gerçekleşmemesi adet düzensizliği olarak kendini göstermektedir.

Başlıca adet düzensizliği nedenleri

Kadınların günlük yaşantılarında aşırı stres yapmaları
Atmosferik hava değişimleri
Mekânsal değişimler
Mevsimsel geçişler
Doğum kontrol hapı kullanımı
Antibiyotik etkisi gösteren hapların sık kullanımı
Ağrı kesici etkisi gösteren hapların sık kullanımı
Yer şekillerinden kaynaklanan yükselti farkları

Gibi dış etkenler olabildiği gibi vajinal bölgede ortaya çıkabilecek her türlü enfeksiyonlar adet gecikmesi oluşturacak gecikme nedenleridir. Bu gibi durumlarda öncelikle günlük yaşamınızı kendi imkanlarınız ile değerlendirdikten sonra sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu