Ana1
Saç Renkleri ve Boyaları

Evde Saç Boyayacaklar İçin İpuçları

Evde Saç Boyayacaklar İçin İpuçları

Kuaföre giderek saçlarını boyatmaya vakti olmayanlar veya kuaföre gitmeyi gereksiz bulanlar, elbette saç boyama işini evde yapabilirler. Hatta saçlarını yıllardır kendi kendine boyayan bayanların sayısı hiç de az değil. Üstelik evde saç boyamak oldukça kolaydır. Ancak bu işlem sırasında saçların yıpranmaması, daha doğal ve parlak görünmesi için bilinmesi gereken bazı ipuçları var. 


Saçları Boyarken Yıpratmamak

Saçları evde boyarken uygulanacak birkaç basit yöntem, saç boyalarının olumsuz etkilerinden korunmanıza yardımcı olur. Örneğin, saçlarınıza boyayı sürmeden önce bir miktar Hindistan cevizi yağını alarak saçlarınıza iyice yedirir ve boyayı Hindistan cevizi yağının üzerine sürerseniz, hem saçlarınız boyadan sonra parlak ve canlı görünür hem de boyanın yıpratıcı özelliklerinden korunmuş olursunuz.

Ayrıca saç boyası karışımının içerisine bir tatlı kaşığı kadar saf zeytinyağı eklemek, saçlarınız boyarken aynı zamanda bakım yapmanızı sağlar.

Argan yağının saçlara olan olumlu etkileri herkesçe biliniyor. Saçları boyamadan bir gün önce, birer tatlı kaşığı argan yağı, badem yağı, susam yağı ve Hint yağından oluşan bir karışım ile saçlarınıza maske yaparsanız, saçlarınızı boyaya hazırlamış olursunuz.

Saç Boyası
Saç Boyası

Renk Dalgalanması Olmaması İçin

Evde saç boyamanın en zor kısmı, saçlarda renk dalgalanması olmadan saç boyamayı başarmaktır. Bunun için saçlarınızı son derece ince tutamlar halinde ayırarak, boyayı yavaşça dipten uca doğru sürmeniz gerekir.

Bu sayede boyanın saçınızın her kısmına eşit olarak uygulandığından emin olursunuz. Boyama sırasında kullanılacak ince bir tarak da boyanın eşit dağılımına yardımcı olur. Boyama sırasında renk dalgalanmasına fırsat vermemek için boyanın çok iyi karıştırılması gerekir. Böylelikle oksidasyon kremi ve boya, tamamen birbirine karışır ve sizi istenmeyen sürprizlerden uzak tutar.

 Boya Lekelerine Son

Boyama sırasında ense, alın ve kulaklarda oluşan boya lekeleri, bir kabus gibidir. Bu konu için evde saç boyama ipuçları içerisinde altın niteliğinde olan bir bilgi vardır. Parmaklarınıza bir miktar vazelin alarak saç bitim çizgisine ve kulaklarınıza uygularsanız, boyama sırasında sürülen boya hafif bir silme işlemi ile bile hemen çıkacaktır. Ayrıca ellerinizin boyanmaması için kalın ve sağlam eldivenleri tercih etmeniz önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu