Ana1
Bebeklik

0-1 Yaş Anne Bebek İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

0-1 Yaş Anne Bebek İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

 

Yeni doğanların bir yaşına kadar olan süreçleri bebeklik olarak ifade edilmektedir. Bebekler özellikle 3 aylık olana kadar kendilerinin de ayrı bir birey olduklarının farkında olmazlar. Bu süre içerisinde kendilerini hala anne ile bir olarak yani annenin bir uzantısı olarak görürler. Aslında anne bebek ilişkisi bebeğin anne rahmine ilk tutunduğu anda başlar. Doğum sonrasında da sağlıklı bir ilişki kurabilmek için annelerin gebelik sürecini de iyi değerlendirmesi gerekir.

Anne Bebek İlişkisi Hamileliğin Devamı

Her bir anne bebek için ilişkide farklı dinamikler vardır. Yani tüm anne bebek ilişkilerini aynı dinamikler üzerine oturmanın imkanı yoktur. Fakat herkes tarafından malumdur ki anne ve bebek arasında kendine özgü bir iletişim olduğundan bahsetmek mümkündür. Hamilelik ile başlayan bu bağ doğum sonrasında da devam ettirilebilirse ileride anne ve çocukları arasında sağlıklı ilişkiler oluşur.

Bebekler ile anne arasındaki ilişki sadece fiziksel temas ile sağlanmamaktadır. Elbette fiziksel temasın da yeri ayrıdır fakat bebekler annenin kokusu hatta kalp atışı ile de bağlarını güçlendirir. Bebekler nasıl ki annenin kokusunu tanıyorsa sesini de tanır. Bu durum da annelerin bebekleri ile daha çok vakit geçirmeleri ve onları kendilerinden mahrum etmemeleri gerekir. Çünkü bebekler hala kendilerini anne uzantısı olarak görür.

Bebekler Anneleri ile Güvende Hisseder

Bebekler annenin yanı da kendilerini her daim huzurlu ve güvende hisseder. Anne de bu güven ortamını bebekleri için sürdürmeleri gerekir. Anne bebek ilişkisi her ne kadar doğum öncesinde başlasa da emzirme ile de bu ilişki devam etmektedir. Bu sebepten dolayı da annelerin bebeklerini düzenli bir biçimde emzirmesi gerekir. Sütü gelmeyen anneler dahi emzirme çabasında bulunmalıdır. Çünkü bebek emdikçe süt de artacaktır.

Doğumdan sonra anneler yeni bir sürece girer ve bu süreçte bebekler anne ile sadece ağlayarak iletişim kurabilir. Bu neden ile annenin iyi bir gözlemci olması gerekir. Öyle ki bazı anneler bebeklerin ağlama tonundan dahi derdini anlayabilir. Unutmamak gerekir ki bebekler sadece bir ihtiyaçları olduğundan değil sadece canları istediği için ya da ilgi görmek istedikleri için de ağlayabilen varlıklardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu